• Geopark Smrčiny - trampování
  • Smrčiny park
  • Geopark Smrčiny
Rodina na výletě

Aktivity

Představte si jeden z nejméně dotčených koutků republiky, kde můžete dýchat čerstvý vzduch, bloumat mezi lesy a lukami a užívat si nerušeného klidu v krásné přírodě. Smrčiny jsou pahorkatina nacházející se v Ašském výběžku, nejzápadnějším místě České republiky s jedinečnou atmosférou a historií. Geopark se stará o zdejší přírodní a geologické dědictví, připomíná dramatickou historii a posouvá současnost. Proto pro Vás tvoříme projekty, které zvýší atraktivitu Smrčin s veškerým respektem k přírodě.

Geopark není jen o lokalitách s geologickým významem, které nám připomínají miliony let starou historii naší Země. Poskytujeme Vám informace o místním bohatství, ale s citem. A věříme, že Vás umíme vždy znovu překvapit s něčím novým, a tak se k nám můžete vracet častěji.

Turistika

Ukazatel v Geoparku

Turistické trasy

Ašsko je protnuto celkem čtyřmi turistickými trasami. Modrá turistická trasa vede přes hrad Seeberg – Hazlov – geologicky významnou lokalitu Goethova Skalka – Mokřiny – Aš – vrch Háj, kde se nachází rozhledna – Podhradí se zříceninou hradu Neuberg – Studánku – Hranice – až k hraničnímu přechodu na německý Bad Elster.

Zelenou turistickou trasu projdete z Hazlova – přes Výhledy – k prameni Bílého Halštrova – Vernéřov, kde se nachází sídlo geoparku – Dolní Paseky s minerálním pramenem – přes přehradu Bílý Halštrov – do Podhradí k železniční stanici.

Červená turistická trasa vás dovede k zámku v Libé – do Aše – Krásné, obce roku 2015 – do Hranic – až k Trojmezí, kde se kříží historické hranice mezi Čechami, Bavorskem a Saskem.

K Trojmezí, nebo také k trojstátí, se můžete dostat také po stezce „Na cestě k trojstátí“, která prezentuje krásné okolí obce Hranice. Má přírodovědně vlastivědný charakter s řadou informačních tabulí a odpočívadel. Několikrát do roka se zde konají společenské akce.

Nakonec žlutá turistická trasa vede přes Nový Žďár – Nebesa – pramen Bílého Halštrova – hraniční přechod Horní Paseky/Bad Brambach, kde shledáte nezapomenutelné výhledy do krajiny – Dolní Paseky – vrch Háj – přehradu Bílý Halštrov – Doubravu – a k hraničnímu přechodu Doubrava/Bad Elster.

Více o turistických trasách

Cyklista - Smrčiny

Cyklotrasy

Ašsko má jednu z nejhustších cykloturistických tras v Karlovarském kraji, rozjet se můžete celkem po 11 trasách. Přes sídlo geoparku projedete po cyklotrase č. 2060, která vede přes nedaleké německé městečko porcelánu Selb, Benešův palouček (zde Edvard Beneš překročil roku1915 hranici na své cestě do emigrace), Aš, rozhlednu Háj, Vernéřov, až do německého lázeňského městečka Bad Brambach a do Plesné. Trasa má několik odboček s místy, která rozhodně stojí za vidění.

Cyklotrasa č. 2061 vede z Podhradí přes přehradu Bílý Halštrov, kde se můžete zastavit vykoupat, Dolní Paseky, kde můžete ochutnat zdejší minerální pramen až k nám do Vernéřova.

Významnými přírodními památkami geoparku Vás provede trasa č. 2064 ze Skalky u Hazlova přes Goethův kámen a golfové hřiště v Hazlově. Napojit se zde můžete na trasy 2065 nebo 2066, které pokračují k další geologicky významné památce Stráň u Dubiny.

Více o cyklotrasách

Sport

Smrčiny - sportovní areál

Sportovní areál s in-line dráhou

Sportovní areál na vrchu Háj s nedalekou kamennou rozhlednou nabízí kromě in-line a běžkařské dráhy také zázemí mini golfu, beach volejbalu, tenisové kurty, basketbalové hřiště, multifunkční hřiště, dětské hřiště, badminton a lezeckou stěnu včetně možnosti zapůjčení veškerého sportovního vybavení a klubovny.

Léto v geoparku Smrčiny

Plavání a koupání

Není nad to zaplavat si v přírodě. U nás ve Vernéřově se vám k odpočinku u vody nabízí zdejší rybník s nově upravenou hrází. Nebo můžete pěšky či na kole na nedalekou přehradu Bílý Halštrov. Taktéž nedaleko se nachází přírodní koupaliště Studánka a nebo si můžete udělat výlet do 15 km vzdálených Františkových Lázní, kde můžete navštívit zábavní vodní park Aquaforum s bazény, vířivkami a skluzavkami a nebo okusit zdejší minerální prameny na vlastní kůži.

Snowboarding

Lyžování

Na vrchu Háj v nadmořské výšce 620 metrů se nachází lyžařské středisko se 2 lyžařskými vleky TATRAPOMA a 3 sjezdovými tratěmi od lehké až po střední obtížnost. V sezóně je k dispozici malé občerstvení v kiosku s verandou. Areál je vhodný pro rodiny s dětmi a pro lyžaře začátečníky. Navíc zde nečekáte žádné fronty jako v jiných českých lyžařských střediscích a na toto parádní polyžování jsou zde ceny velice příznivé.

Více o lyžařském středisku

Tenis

Golf

Od roku 2002 nedaleko Hazlova funguje 18ti jamkové golfové hřiště Golf Resort Františkovy Lázně v půvabné chráněné krajině. V resortu jsou k dispozici standardní tréninkové plochy driving range, chipping green, putting green a cvičné bunkry. Resort též disponuje restaurací.

Více o golfovém hřišti

Relax

Masáže a wellness Smrčiny

Relax v lázních

Smrčiny se nacházejí v bezprostřední blízkosti lázeňského trojúhelníku Františkovy Lázně – Mariánské Lázně – Karlovy Vary. Pokud vás tedy u nás zastihne špatné počasí nebo nebudete mít náladu na pěší turistiku, můžete si udělat malý výlet a osvěžit se zdejšími prameny a oplatkou. Do těchto měst můžete vyrazit i za divadlem nebo na začátku prázdnin třeba také na Karlovarský filmový festival.

Pár kilometrů za hranicemi se však nachází také ne tolik známá, avšak stejně příjemná lázeňská městečka Bad Elster a Bad Brambach. Je to vlastně co by kamenem dohodil od nás přes kopec, dojdete tam pěknou procházkou. V Bad Brambachu můžete vyzkoušet wellness bazénový a saunový svět. Stejný komplex najdete také v Bad Elsteru. Všechny tyto rašelinové a minerální lázně vám nabídnou zázemí k aktivnímu odpočinku, poznání historických památek a kulturní události.

Yoga

Relax v přírodě

Zdejší krajina čítá nespočet krásných výhledů na louky, mýtinky a procházky po lesích s tím nejčistším vzduchem. Vždyť zde také byly vzdušné lázně, léčily se zde nemoci dýchacího ústrojí. Místní životní prostředí je zkrátka balzámem jak pro duši, tak pro tělo. Můžete se rozhodnou pro tisíc a jednu věc, kterou byste chtěli podniknout. Odpočinek u nás je prostě komplexní.

  • Penzion a restaurace na Výhledech
  • Restaurace a penzion Na gruntu Lipná
  • Café Illusion History - Františkovy Lázně
  • Apartmán Penzion Mýtinka
  • Restaurace a penzion Štekrův mlýn
  • Pension Kamenný dvůr